img

V Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polkowicach to już historia.

Była to wyjątkowa edycja organizowana w czasie ograniczeń swobód obywatelskich, w czasie „pandemii”. Przekładana dwukrotnie z końca lutego na 16 maja, aż w końcu odbyła się 15 sierpnia 2021 roku. Trudny to okres nie tylko dla organizatorów (czas wakacji urlopów i ogólnego wypoczynku), ale również dla samych uczestników, bo słońce i wysoka temperatura dawała się wszystkim we znaki. Bieg Tropem Wilczym to cykliczne wydarzenie, które powstało w 2013 roku. Dystans 1963 m – to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Cel – to oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Bieg odbywał się do tej pory w okolicach 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”) w różnych miastach w całej Polsce, ale także za granicą i wszędzie rozpoczyna się o tej samej godzinie, czyli o godz. 12:00.

Tak jak rok temu w Polkowicach uczestnicy mogli wystartować na trzech dystansach. Na dystansie 10.000m zwanym „Biegiem Cichociemnych 316/94”.  Na dystansie 5.000m nazwanym „Bieg Niezłomnych” i w  „Biegu Honorowym” na 1963m.

Wszystkie trzy biegi zostały wyznaczone na terenie lasu nieopodal „Polankowego Centrum Piknikowego” przy ul. Modrzewiowej.  W cieniu drzew bieganie przy temperaturze przekraczającej w słońcu 29oC okazało się trochę lżejsze. Organizator biegu, którym od pięciu lat jest Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice  przypomniał, że to wydarzenie jakim jest „Bieg Tropem Wilczym” nie jest imprezą stricte sportową. Nie jest też ta impreza organizowana ani dla sławy, ani dla zysku czy też dla własnej satysfakcji tych wszystkich, którzy poświęcają własny czas, niejednokrotnie finanse aby to wydarzenie mogło się odbyć. „Bieg Tropem Wilczym” jest wyrazem naszej pamięci i czci. Oddaniem hołdu tym wszystkim co mieli odwagę przeciwstawić się agresorowi  jakim była Rosja Sowiecka i ich komunistycznym zwolennikom zdrajcom Rzeczpospolitej, którzy ramię w ramię z okupantem w imię ideologii komunistycznej prześladowali i mordowali wszystkich tych co byli wierni Wolnej Polsce, a dzisiaj historia nazwała ich Żołnierzami Wyklętymi.

Na zmierzenie się ze swoimi słabościami oraz na zademonstrowanie swojego patriotyzmu na starcie do trzech biegów stanęło 49 uczestników.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczestnicy „Biegu Honorowego” na 1963m i pamiątkowym zdjęciu wystartowali o 12:00. Po 7 minutach i 27sekundach na metę przybiegł  Szymon Boroń, a z pań jako pierwsza zameldowała się Anna Jaślar z czasem 9:07. Zwycięzcą biegu „Niezłomnych” na dystansie 5.000m został również Szymon Boroń osiągając wynik 19:05 a wśród pań ponownie Anna Jaślar z czasem 24:26. Bieg „Cichociemnych 316/94” na dystansie 10.000m jako pierwszy ukończył Michał Kożuch osiągając czas 36:35, a wśród kobiet zwyciężczynią została Monika Ścibisz z rezultatem 40:06.

Dziękujemy uczestnikom za wzięcie udziału i wszystkim
tym, którzy przyczynili się bezpośrednio, aby to wydarzenie mogło się odbyć już po raz piąty w naszym mieście.

Cześć i Chwała Bohaterom.

A.D. 2021 Polkowice

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o