img

Polaków Golgota Wschodu – Miejsce Pamięci – Polkowice PROJEKT NR 14 „pbo 2020”

37 PROJEKTÓW DOPUSZCZONO POD GŁOSOWANIE
W RAMACH POLKOWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2020

Nr 14 otrzymał projekt Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice pn. „Polaków Golgota Wschodu – Miejsce Pamięci – Polkowice”, którego liderem jest Piotr Kowalik.

Mamy wielką nadzieję, że ten projekt uzyska uznanie (odpowiednią ilość głosów) w oczach polkowiczan, aby na Placu Kościelnym powstała „Polaków Golgota Wschodu”.

Tym miejscem chcemy oddać szacunek, cześć, hołd i pamięć naszym przodkom, których historia nazwała „Sybirakami”, „Kresowiakami”. Tym co zostali zamordowani w Katyniu i tym, którzy o tych prawdach przypominali. W naszym polkowickim społeczeństwie żyją jeszcze osoby, które same przeżyły te straszne i tragiczne czasy. Są wśród nas również Ci, którzy przeszli piekło ludobójstwa na Wołyniu. Znaczna część naszych mieszkańców to potomkowie „Kresowiaków”. To ich dziadkowie, rodzice i oni sami wypędzeni z kresów II RP rozpoczęli nowe życie na Polkowickiej ziemi. Dla nas ich potomków  to nasza tożsamość, tożsamość którą winniśmy z szacunkiem pielęgnować i czcić, oddając już nieżyjącym hołd i pamięć.  

Na tę „przestrzeń pamięci” nazwaną „Polaków Golgota Wschodu” składają się  trzy filary połączone ze sobą kratami – symbolem odebranej wolności. Na filarach umieszczono symbole: Nadziei, Wiary i Miłości wyrażające się odpowiednio w znakach: kotwicy, krzyża i serca oplecionego bluszczem.  Te trzy „cnoty” to filary polskości, które dodawały skazańcom sił do przetrwania i na których budowali swoje marzenia o życiu w wolnej Ojczyźnie.  Na tych kratach zostaną umieszczone trzy tablice. Tablica poświęcona „Sybirakom”, tablica „Kresowiaków”, tablica „Katyńska”. Zostanie umieszczony również dotychczasowy „Krzyż Katyńsko-Smoleński” i pamiątkowa tablica.

Już od 17 do 30 czerwca można będzie głosować drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej: www.pbo.polkowice.eu . Oddaj głos na nasz projekt nr 14.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o