img

O PAMIĘĆ I PRAWDĘ WOŁYŃ 1943

Zbliża się 11 lipca, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.     

Niedziela 11 lipca 1943 roku , która zyskała miano „ Krwawej Niedzieli”, stała się symbolem  bolesnych wydarzeń w historii naszego kraju. Modlący się   w niedzielny poranek wierni,  dlatego że byli Polakami, zostali zaatakowani przez ukraińskich nacjonalistów. Członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) rozpoczęli eksterminację ludności narodowości polskiej w 99 wołyńskich miejscowościach i kontynuowali ją w kolejnych dniach na coraz większym obszarze. W okrutnych mordach ginęły całe rodziny, często palone żywcem. Nie oszczędzano nawet malutkich dzieci.

W 79 rocznicę tych wydarzeń, Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice,  dla oddania hołdu ofiarom tych rzezi, dokonanych na przestrzeni lat 1942-1947, które pochłonęły w sumie blisko 130 tys. naszych rodaków,

ZAPRASZA NA APEL PAMIĘCI.

Apel odbędzie się 11 lipca 2022 o godz. 20:00 w miejscu pamięci „POLAKÓW GOLGOTA WSCHODU” na pl. Kościelnym. We wspólnej modlitwie „O Pamięć i Prawdę” będziemy prosić Boga, powtarzając za św. Janem Pawłem II : „… Czas już oderwać się od tej bolesnej przeszłości! (…) Niech przebaczenie – udzielone i uzyskane – rozleje się w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o