img

NIEZŁOMNI, NIEPOKORNI, WYKLĘCI. Pamięć. Szacunek. Hołd. Czy promocja?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Polskie święto państwowe.

1 MARCA

„Jak każdego roku będziemy między sobą toczyć spory… kim byli. Będziemy mówili „Żołnierze Wyklęci”, „Niezłomni”, partyzanci antykomunistycznego podziemia. Mówimy także „Żołnierze Wyklęci przez komunistów”… inni poetycko powiedzą,       że są to „ostatni rycerze Rzeczypospolitej”. Każdy pewnie będzie miał rację… Ale wszyscy oni byli przede wszystkim polskimi powstańcami, uczestnikami masowego zrywu walki zbrojnej przeciwko okupantowi. Byli takimi samymi powstańcami jak… walczący w Powstaniu Styczniowym 1863 roku… Po wielu latach, w tych samych miejscach, nawet w tych samych lasach do walki stanęli Żołnierze Wyklęci i ginęli w ten sam sposób: w okrążeniu, w walce beznadziejnej, niekiedy także nierozumiani. Składając, tak jak powstańcy sprzed lat, tę samą ofiarę ze swojego życia. Po latach bohaterowie Powstania Styczniowego      w wolnej Polsce byli honorowani i czczeni. Każdy żołnierz, łącznie z generałem, jako pierwszy miał obowiązek oddać honory powstańcowi. Sądziliśmy, że tak samo będzie w przypadku Żołnierzy Wyklętych w wolnej Polsce… Gdzie dzisiaj są Żołnierze Wyklęci? Kim oni są dla nas? 1 marca (2022)sic roku powinniśmy nie tyle zadawać sobie pytanie: „Jak o nich mówić?”, lecz „Gdzie oni dzisiaj są i kim są dla nas?”. (fragment przemówienia prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas uroczystości na Łączce, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2022)

POLKOWICE, RYNEK.

Godzina 18:00 kościół pw. św. Barbary. Rozpoczyna się Msza Święta w intencji Ojczyzny i łaskę życia wiecznego dla poległych i pomordowanych przez zbrodniczy system komunistyczny „Żołnierzy Wyklętych”. Przewodniczy, proboszcz parafii Świętego Michała Archanioła ks. dr Jarosław Święcicki. Po Eucharystii, nabożeństwo drogi krzyżowej. Na zakończenie nabożeństwa, ksiądz Jarosław zachęca wiernych do uczestnictwa w Marszu Pamięci, który uda się na rondo im. Żołnierzy Wyklętych, gdzie zostanie przeprowadzony apel pamięci.

Godzina 19:10 formuje się kolumna marszu. Na czele baner niesiony przez górników i młodzież. Po 10 minutach kolumna dochodzi do ronda, rozpoczyna się Apel Pamięci. Zostają zapalone i postawione znicze wokół ronda, wybrzmiewa wspólnie odśpiewany hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego. Prowadzący odczytuje Apel Pamięci. Głos zabiera prezes zarządu Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice Wojciech Fenrich. Krótką modlitwę za pomordowanych i poległych poprowadził ks. dr. Jarosław Święcicki. Na zakończenie słowa podziękowania do obecnych, uczestników skierował Wojciech Fenrich, który jednocześnie zaapelował o poparcie i wsparcie dla protestujących rolników. (całość przemówienia i apel o poparcie protestu rolników zostanie zamieszczony w osobnym poście na stronie spp.polkowice.pl)

3 MARCA

POLANKOWE CENTRUM PIKNIKOWE, UL. MODRZEWIOWA W POLKOWICACH.

Godzina 8:00 członkowie SPP rozpoczynają budowę biura zawodów, sprawdzają oznakowanie tras biegowych i uzupełniają brakujące elementy. Nad polanką zostaje ustawiony maszt flagowy, na którym powiewa biało-czerwona flaga. Godzina 10:30 pojawiają się pierwsi uczestnicy, chcący wziąć udział w VIII edycji „Biegu Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Polkowicach.  Od ośmiu lat jedynym organizatorem w Polkowicach tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice. Na ścianie biura zawodów można zapoznać się z regulaminem zawodów i deklaracją członków SPP, dotyczącą powodów zaangażowania w to wydarzenie, gdzie  czytamy: „Dlaczego to robimy? Nie jest to impreza stricte sportowa. Nie organizujemy tego wydarzenia dla zysku ani dla własnej satysfakcji. Zorganizowanie „Biegu Tropem Wilczym” jest wyrazem naszej pamięci i czci. Oddaniem hołdu tym wszystkim co mieli odwagę przeciwstawić się agresorowi jakim była Rosja Sowiecka i ich komunistycznym zwolennikom, zdrajcom Rzeczpospolitej, którzy ramię w ramię z okupantem w imię ideologii komunistycznej prześladowali i mordowali wszystkich tych co byli wierni Wolnej Polsce, a dzisiaj historia nazwała ich Żołnierzami Wyklętymi.”

Z minuty na minutę polana wypełnia się uczestnikami. Start do biegu honorowego na dystansie 1963m wyznaczono na godz. 12:00. Organizator przygotował 70 pakietów. Pakiet składał się z pamiątkowego medalu (XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych) i numeru startowego. Numerów startowych przygotowano 30 więcej dla 100 uczestników jednak i to okazało się nie wystarczające. Zostały przygotowane specjalnie na to wydarzenie pamiątkowe koszulki, które można było nabyć za dodatkową opłatą. Najstarszy uczestnik ukończył 79 lat biorąc udział w biegu „Niezłomnych” na dystansie 5km, a najmłodszym był Filip, który ukończył 6 lat.  Na metę dobiegł na barkach swojego wujka w „Biegu Honorowym”.

Kilka minut po 12:00 i po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego na trasę biegu „Honorowego” wystartowało łącznie 47 sklasyfikowanych i kilkoro niesklasyfikowanych powyżej nr 100. Jako pierwszy w kategorii mężczyzn przybiegł Jakub Kamoń z Chojnowskiej Drużyny Strzelców. W kategorii kobiet Alicja Tomczak reprezentująca klub „GruBiko”.

Równo o godzinie 12:30 na trasę biegu „Niezłomnych” 5km i „Cichociemnych 316/94” 10km wspólnie wystartowało 59 uczestników.

Na dystansie 5km tryumfatorem w kategorii kobiet została Natalia Koszałko, a wśród mężczyzn Łukasz Mostkowski. Na dystansie 10km tryumfatorem w kategorii kobiet została Marta Lis, a wśród mężczyzn Michał Gołębiewski.

PODSUMOWANIE.

Ósmy raz Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice organizowało to wyjątkowe w swoim charakterze wydarzenie. Jak co roku, przytrafiają się jakieś drobne niedociągnięcia, jednak jeszcze nigdy nie było tak, że zabrakło pakietów, a nawet numerów startowych. Pakiety zamawiamy już w listopadzie, ponosząc konkretne koszty. Od kilku lat jest to stała ilość 70 szt., która była wystarczająca i kilka, a nawet kilkanaście, zostawało nie wykorzystanych z braku uczestników. Wszystko co robimy, robimy z wykorzystaniem własnych prywatnych funduszy i przy różnego rodzaju wsparciu ze strony osób prywatnych i prowadzących działalność gospodarczą. To dzięki nim mamy nagłośnienie, wsparcie przy wyznaczaniu trasy, wojskową grochówkę lub żurek. Za tą pomoc jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni. Na te osoby zawsze możemy liczyć, bo tak jak my, tak i oni, czynią to z potrzeby serca.

Poza pomocą osób wspomnianych wyżej, nigdy nie uzyskaliśmy i nadal nie uzyskujemy żadnego wsparcia finansowego, logistycznego czy organizacyjnego od jakichkolwiek instytucji i organizacji samorządowych lub państwowych.

Dziękując jeszcze raz wszystkim za obecność, za udział, za wsparcie, za dobre słowo i za konstruktywną krytykę, zapraszamy na IX Edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2025 w Polkowicach. Cześć i Chwała Bohaterom!

POST SCRIPTUM

W nawiązaniu do: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Polskie święto państwowe.

  • Ulice miasta Polkowic bez jednej narodowej flagi.
  • 10-siąty raz środowisko patriotyczne jest jedynym i oddolnym organizatorem obchodów w naszym mieście Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, a jednym z elementów tych obchodów jest Marsz Pamięci.  Tylko 1 (jeden raz) do obchodów przyłączyły się i w nich uczestniczyły nasze władze samorządowe (2014).
  • 2024 rok. Rok wyborczy do samorządu lokalnego. Nikt z obecnie dzierżących władze w ratuszu nie przybył w dniu 1 Marca na rondo.
  • 2024 rok. Rok wyborczy do samorządu lokalnego. Żaden kandydat pretendujący do urzędu burmistrza nie jest obecny w dniu 1 Marca na rondzie.
  • 2024 rok. VIII Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polkowicach, teren „Polankowe Centrum Piknikowe.” Pytanie skierowane do wszystkich jakie zadał prof. Krzysztof Szwagrzyk dwa lata temu: „Kim oni są dla nas?”, „Jak o nich mówić?”, „Gdzie oni dzisiaj są i kim są dla nas?”.

Czy tylko okazją do własnej promocji?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o