img

IV Edycja Biegu Tropem Wilczym w Polkowicach

Już 1 marca w niedzielę po raz czwarty w naszym mieście odbędzie się największy bieg pamięci w Polsce, „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym”.  W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W tym roku w Polkowicach będzie można pobiec na trzech dystansach.  Bieg „Honorowy” 1963m, bieg „Niezłomnych” 5000m i bieg „Cichociemnych 316/94” na dystansie 10.000m. Każdy uczestnik biegu będzie miał zmierzony czas a pomiaru dokona profesjonalna firma. Miejsce biegu w Polkowicach to już tradycyjnie od czterech lat „Polankowe Centrum Piknikowe” przy ul. Modrzewiowej. Od pierwszej edycji w naszym mieście organizatorem było Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice. Serdecznie Zapraszamy. Rejestracja i zapisy uczestników już wkrótce. Dziś prezentujemy trzy mapki poszczególnych biegów.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o