img

3 Marca – SPP Bieg Tropem Wilczym relacja

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy  a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

VII edycja ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych a III w Polkowicach już za nami. Tradycyjnie dystanse były dwa. Pierwszy bieg „Honorowy” mierzył 1963m drugi bieg „Niezłomnych” to 5000m. Po raz pierwszy podczas biegu w Polkowicach był mierzony czas w jakim każdy uczestnik przebył dany dystans. W tym roku Fundacja Wolność i Demokracja przyznała Polkowicom 90 pakietów startowych. W poprzednich dwóch edycjach startowało łącznie po około 50 zawodników. Ten rok było dla nas jako organizatorów wielkim zaskoczeniem jednocześnie miłym zaskoczeniem. Dlaczego? Pakietów startowych zabrakło, a łącznie wszystkich uczestników było 113. Najstarszy miał 71 lat a najmłodszy Radek 9 lat, dla którego był to już trzeci osobisty start w biegu. Trasa biegu został wyznaczona i poprowadzona w lesie nieopodal Polankowego Centrum Piknikowego przy ul. Modrzewiowej.  Przed startem do Biegu Honorowego o godzinie 12:00 został odegrany i odśpiewany hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego. Po około 30 minutach wystartowali uczestnicy Biegu Niezłomnych. I tak w kategorii open mężczyzn pierwszy na metę przybiegł Jerzy Jagielski, a wśród kobiet Sara Gościewicz, którzy oprócz pakietów startowych i medalu otrzymali pamiątkowe ryngrafy od organizatora, którym było Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice.

Żołnierze Wyklęci?  – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ta ich walka i śmierć niejednokrotnie poprzez strzał w tył głowy jest dzisiaj  przysłowiowym „ziarnem”, które wrzucane w bezimienne doły na powrót wydaje owoce. To z tych korzeni powoli wyrasta wolna i suwerenna Ojczyzna. Dlatego między innymi takim biegiem oddajemy im cześć, pamięć i hołd.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o